Informační zastavení č. 21 Kladeruby

Vznik obce se klade už do roku 1141, když se v listinách používal latinský název CLADORUBEH, což znamenalo staročesky „ves rubačů klád, dřevorubců“.
Obci dominuje kromě historické kaple P. Marie z r. 1843, štíhlý moderní filiální kostel sv. Cyrila a Metoděje z roku 1999, který patří k architektonickým skvostům České republiky.
K neodmyslitelným objektům v obci patří desítky let osídlené hnízdo čápů bílých. Od šedesátých let bylo na komíně obecního úřadu, v roce 1992 při opravě objektu přemístěno členy Českého svazu ochránců přírody na umělou podložku na sloupu. V roce 1958 bylo na valašskomeziříčsku jediné hnízdo, dnes je v okrese Vsetín kolem deseti hnízd se stabilní čapí osádkou. Čáp bílý patří mezi přísně chráněné živočichy a živí se zejména hraboši, krtky, žížalami, plazy a hmyzem. Méně pak žábami a plži. Dožívá se cca 8 – 10 let, dospělý váží 2,1 – 4,3 kg. Mívá 1 – 7 vajec, o která se starají rodiče a ze kterých se rodí 1 – 5 mláďat. Nejslabší z nich zpravidla umírají a dochováno je obvykle o něco méně. Hnízdní péče je osmitýdenní. Čáp je tažný pták, koncem srpna odlétá přezimovat do jižní Afriky. Při cestě tam a zpět za rok uletí až 20.000 km. Čápi od nás odlétají buď trasou přes Turecko, nebo přes Gibraltar. Rozpětí křídel činí 180 – 215 cm, délka 85 – 110 cm. Čápi v našem okolí sídlí vždycky poblíž – či přímo u lidí a obživu hledají za obcemi na polích. V okolí najdeme čápy v Komárovicích, Choryni, Kelči a Valašském Meziříčí i Hustopečích n. B.

Informační zastavení č. 21 Kladeruby