Informační zastavení č. 29 Loučka

Název obce Loučka upomíná na dávné středověké založení na travnatém místě uprostřed lesů. Ostatně nad obcí se vypíná vrch Hradiště, kde stávalo raně středověké opevněné sídlo.
Jedním z nejvýznamnějších majitelů loučského panství byl Jan Nepomuk Mohrweiser, který dal roku 1826 vystavět na místním hřbitově rodinnou hrobku s pohřební kaplí. Současnou klasicistní podobu díky němu získal i zámeček v centru obce, obklopený přírodně-krajinářským parkem.
Po vzniku samostatného Československa se novým majitelem loučského velkostatku stal Tomáš Baťa, který plánoval zámeček upravit jako své letní sídlo. V 90. letech bylo východní hospodářské křídlo zámku zbořeno a novostavba na jeho místě dnes slouží ředitelství Statku a lesů Tomáše Bati. Za svých pobytů v Československu a české republice zde Tomáš Baťa s chotí mnohokrát přebýval a zúčastňoval se aktivně obecního života. Po jeho smrti zde přijíždějí jeho děti. Okolí starého, dodnes neopraveného zámečku i nově adaptované budovy ředitelství tvoří rozsáhlý park.
V blízkosti zámku stojí kostel Krista Dobrého Pastýře, původně zámecká kaple.

Informační zastavení č. 29 Loučka