Informační zastavení č. 8 Velká Lhota – U Javoru

Za teplejších letních nocí uvidíme v okolních lesích a zejména na loukách světlušky – svatojánské broučky. Ti dali název nejvydávanější české knize pro děti, kterou napsal teolog Jan Karafiát, který byl ve Velké Lhotě v letech 1875 – 1895 evangelickým farářem. Kdo by neznal Broučka a Berušku.

Světlušky – jsou to samičky světlušky větší, které v době páření samečky lákají svým světlem. Samečci rovněž svítí, ale méně. Jejich hlavní výskyt je v červenci a srpnu. Světlo vzniká chemilumiscencí, což je chemická reakce v živých buňkách a tkáních. Malomolekulový substrát, zvaný luciferin se odbourává v těle světlušek enzymem luciferáza a uvolněná energie vytváří světlo.

Za dalekosáhlými výhledy, které svým rozsahem již nemají na Valašsku obdoby, neboť valašské louky a pastviny jsou plíživě zalesňovány či postupně zarůstají, se můžete vydat dále po hřebeni (směrem na Videčské paseky) k pomníku dvou legionářů v nedaleké osadě Javoří. Josef Šimčík a Jan Melichařík, příslušníci čs. legií v Rusku, byli popraveni v červnu roku 1918 na Ukrajině v Jekatěrinoslavi a jejich památku zde do dnešních dní připomíná zcela unikátní pomník s obsáhlým popisem jejich tragického osudu.

Informační zastavení č. 8 Velká Lhota – U Javoru