Babí léto 2014 – 11. ročník mezinárodního folklorního festivalu

 Mezinárodní folklorní festival Babí léto vstupuje letošním 11. ročníkem do své druhé desítky. Protože se ale první ročník konal už v roce 1993, koná se letošní jedenáctý ročník v jedenadvacátém roce „života“ festivalu.

Za uplynulých deset ročníků festivalu se na různých pódiích ve Valašském Meziříčí vystřídala šedesátka folklorních seskupení ze 12 zemí, některé soubory se účastnily festivalu i vícekrát. Proto se na jubilejním 10. ročníku představily většinou soubory, které si v předcházejících ročnících Babího léta získaly své příznivce.

Jádro programů letošního ročníku by naopak z podstatné části měly zajistit soubory, které se ještě na Babím létě nepředstavily, ale které jsou zárukou, že k nám přivezou to nejlepší z oblasti svého působení.

Pozvány jsou soubory z Moravy, Čech, Slovenska, Lotyšska, Černé Hory, Itálie a Kostariky.

Hlavním festivalovým dnem bude sobota 13. září. Program začne na náměstí shromážděním všech účastníků, bude následovat průvod městem do amfiteátru v parku u zámku Kinských. A na pódiu tohoto kouzelného místa pak poběží celodenní program, který vyvrcholí večerním galaprogramem. V rámci celého programu se představí celé soubory, jejich muziky, do programu postupně zapojí i přihlížející diváky, vzpomeneme letošní 15. výročí založení pořádajícího dětského souboru Ovečky a také výročí spojené s osobou, která stála u vzniku folklorních aktivit ve Valašském Meziříčí – pana Miloše Kašlíka.

Jako každoročně bude pro širokou veřejnost připraven doprovodný program – výstava fotografií z uplynulých ročníků, zábavy při lidových muzikách, jarmark lidových výrobků a tradiční gastronomie.

Všechny programy, a celé dění festivalu, jsou připravovány k oslavě Dnů města Valašské Meziříčí, které probíhají ve městě každoročně. V posledním období se stalo tradicí, že jejich náplní v sudých letech je především folklór a navazující umělecké a řemeslné kategorie.

Těšíme se, že diváků a posluchačů, kteří si váží odkazu našich předků, váží si také toho, že máme na Valašsku i návštěvníkům ze vzdálených krajů co nabídnout, přibývá a že se to projeví i v rostoucí návštěvnosti našeho festivalu.

Babí léto