Mezinárodní spolupráce

Balčik- partnerské město Mikroregionu Valašskomeziříčsko-kelečsko

Jedenáctitisícové město Balčik je skutečnou perlou severního pobřeží Černého moře. Region Balčik mimo jiné zahrnuje i známé letoviska Albena a Kranevo.

Město bohaté historie. Ve starověku se město jmenovalo Crunoi (prameny) a později Dionýsopolis – v okolí se významně pěstovalo víno. Nakonec je jméno Balčik odvozeno od bláta, které zaplavilo starý přístav. Dnes ovšem v moři po nějakém bahně není ani stopa. Mezi světovými válkami patřil Balčik Rumunsku spolu s celou jižní Dobružou.

Město pohádkové krásy. Ne nadarmo ho Ovidius, nadšen jeho krásou, nazýval Bílým městem. Balčik lemují bílé útesy. Z bílých pískovců je postavena i většina domů v Balčiku. Řeči o romantickém letovisku znějí jako klišé, ale nicméně v tomto případě nejsou vůbec nadnesené. Romantiku Balčiku umocňuje hlavní památka města – Palác královny Marie, vystavěný ve dvacátých letech minulého století, s přilehlými parky a botanickou zahradou.

Kulturně historický komplex DVORECA (www.dvoreca.com) je dnes státní kulturní institut ve správě ministerstva kultury. Mladá rumunská královna Marie navštívila počátkem dvacátého století Balčik a překrásná příroda ji natolik okouzlila, že se rozhodla nechat si tu (od italských architektů a švýcarských zahradníků) vybudovat letní rezidenci. Nazvala ji Tiché hnízdo. Komplex okouzlil nejen statisíce návštěvníků, ale třeba i řadu filmařů. Prostředí botanické zahrady hraje velkou roli například ve filmu Lotrando a Zubejda, Legenda o lásce nebo Morgiana.

Odkaz na oficiální webové stránky partnerského města:

http://www.balchik.bg/