Informační zastavení č. 40 OZNICE – PAMÁTNÉ LÍPY

Na hřebeni Hostýnských vrchů, na rozhraní mezi Oznicí a obcí Branky, se nachází skupina lip srdčitých, jejichž stáří je odhadováno na bezmála dvě stě let. Mezi těmito třemi lípami se krčí boží muka se soškou Panny Marie. Jelikož nemá Oznice vlastní kostel, schází se po léta věřící u příležitostí církevních svátků právě zde.

Lípa srdčitá, nebo též malolistá, je dosti hojný a známý listnáč, který si pro své vlastnosti vysloužil označení „národní strom”. Běžná je v listnatých a smíšených lesích, vídat ji můžeme zejména v městských parcích a stromořadích, kde její koruny majestátně zkrášlují své okolí. Lípa malolistá je ceněna zejména pro své léčivé vlastnosti. Výborné účinky na lidské zdraví má lipový květ, který se sbírá v červnu, nejlépe ihned po rozkvětu, za suchého a slunečného počasí. Po usušení se používá k přípravě čaje, který se užívá zejména při nachlazení, horečkách, nemocech trávícího a močového ústrojí nebo při špatné funkci žlučníku. Výborný je jak jednodruhový, tak ve směsi – například s květem černého bezu. V léčitelství se však používá také kůra či listy stromu. Měkké lipové dřevo se pro své vlastnosti využívá v řezbářství. Slouží k výrobě soch, v minulosti sloužilo také ke zhotovování střevíců či kadlubů na skladování obilnin.

Na území obce je však známo hned několik pozoruhodných velkých stromů. Další velká lípa se nachází „U Zetků”, nejvýznačnějšími stromy jsou dub a lípa, rostoucí „U Urbanů”. Další větší lípy rostou v lokalitě „U Lipky”, v západní části obce roste krásný solitérní jasan.

O přírodě a dalších významných památkách v okolí obce pojednávají zastavení č. 38 a 39.

Obr. Boží muka se soškou panny Marie v Oznici obklopená třemi statnými lípami. Foto J. Husák, 2018

 

 

Literatura a zdroje

Nekuda, V. [ed.], 2002: Okres Vsetín – Rožnovsko, Valašskomeziříčsko, Vsetínsko, Hvězdárna Valašské Meziříčí, Muzejní a vlastivědná společnost v Brně a Okresní úřad Vsetín, Vsetín, 963 s., ISBN 80-7275-024-0.

Pavelka, J., Trezner, J. [eds.], 2001: Příroda Valašska (okres Vsetín). Český svaz ochránců přírody ZO 76/06 Orchidea, Vsetín, 486 s. + 64 s. bar. přílohy, ISBN 80-238-7892-1.

Oznice – oficiální stránky obce [online], [cit. 14. 7. 2018]. Dostupné z < http://www.oznice.cz/>